1333ZOBRAZENÍ

Uvažujete o práci v zahraničí a chtěli by ste tam taky zůstat nějaký čas bydlet? Světoznámá mezinárodní společnost Mercer se podívala na životní styl nejznámejších, ale taky nejdražších světových míst. Důraz kládla zejména na produkty denní potřeby a dohromady si posvítila na 214 světových center. Kdo by čekal, že první místa obsadí zejména americká města, je na velkém omylu.

Prvních deset míst obsadili totiž zcela jiné destinace. Překvapivě na prvním místě se umístnila metropola Angoly - Luanda. Když se tam dostanete na služební cestu, Váš zaměstnavatel bude muset sáhnout skutečně hluboce do kapsy. Pokud Vás totiž chce zaměstnavatel poslat na služební cestu, musí Vám zajistit stejnou životní úroveň a výhody, jaké ste měli i v práci doma.

 

V případě afrických míst to znamená zajistit bezpečné ubytování a zdravé potraviny, co někdy může být problém. Luanda ale není jediné superdrahé město afrického kontinentu. Na třetím místě se umístilo město N´Djamena, sedmé místo obsadil Libreville v Gabunu. Jde o města s velikými zásobami nerostních surovin. Je to sice lákavé pro světové ropné společnosti, problém bývá jenom ten, že firma musí vybudovat kompletní infrastrukturu, která zde téměř všude chybí. A to celkové náklady několikanásobně prodraží.


Ale podíváme se také na americká města. Ještě v minulém roce se New York dostal na osmou příčku, pokles dolaru jej ale posunul až na 27. místo. Podobně na tom jsou i ostatní americká města jako Los Angeles nebo Washington D.C.

Ale pro našince jsou zajímavá zejména evropská města, protože to jsou destinace, které jsou z hlediska obchodního cestovního ruchu nejzajímavější. Mnoho českých zaměstnavatelů totiž své zaměstnance vysílá právě do sousedních krajin. Můžete být ale bez obav, ne všechny evropské krajiny jsou drahé. V první desítce se umístnili jenom Ženeva ve Švýcarsku, které patří páté místo, dále pak Zürich na osmém místě a desáté místo patří hlavnímu městu Dánska, Kodani.

Jen pro zajímavost - druhé nejdražší město světa je japonské Tokio, Moskva se umístila na čtvrté pozici, šestá je Osaka a devátý Honkong.